Алергія у дитини:що робити,симптоми,лікування.

Алергія у дитини: що робити, симптоми, лікування

Ще кілька десятиліть тому алергія вважалася досить рідкісним і мало не «екзотичним» захворюванням. А вже про таких видах харчових алергій у дитини як непереносимість лактози або глютену у нас навіть не чули. Алергію ще називають хворобою цивілізації – і це дійсно так. Новинки косметики і побутової хімії, продукти з консервантами вносять зручність в наш побут, але, на жаль, позначаються на здоров’ї. Найбільш уразливими в цьому випадку виявляються маленькі діти. І все частіше можна спостерігати картину, коли симптоми алергії у дітей проявляються буквально з народження. Але панікувати не варто, головне знати, як полегшити стан малюка та дотримуватися нескладних правил в способі життя і харчування.

Симптоми та причини алергії

Як же проявляється алергія у дітей різного віку? Найчастіше симптоми алергії у дитини можуть з’явитися ще в грудному віці. Як правило, це алергія на шкірі у дитини. Вона може проявлятися в таких формах як:

·         висипання на щічках,

·         бульбашки на тілі,

·         скоринки на голові і т.п.

Такі прояви алергії називають ще «атопічний дерматит».

Алергія на обличчі і на інших частинах тіла (свербіж, почервоніння, висипання) завдає чимало занепокоєння як самому малюкові, так і батькам. Фото алергії у дитини (особливо в її сильних проявах) здатне довести до істерики вразливих мам. Тому потрібно знати, як не допустити такої реакції.

Слід звернути увагу на найбільш поширені алергени для дітей раннього віку. Алергія на шкірі у дитини може бути викликана вживанням таких продуктів як:

·         коров’яче молоко,

·         яйця,

·         риба,

·         фрукти і овочі яскравих відтінків (цитрусові, томати, червоні яблука і виноград і т.п.).

Також, якщо у немовляти з’явилися висипання в області сідниць і стегон, можливо, варто змінити марку підгузків або косметичний засіб для догляду за шкірою малюка.
У більш старшому віці (після трьох років) проявляються алергічні реакції з боку органів дихання:

·         нежить,

·         кашель,

·         бронхоспазми

Якщо не вживати заходів, то ці прояви з часом можуть тільки посилитися та призвести до серйозних захворювань (хронічний бронхіт легенів, астма і ін.).

Причиною алергії у дитини в цьому віці може бути шерсть тварин, пилок рослин (тоді симптоми алергії будуть загострюватися навесні під час цвітіння) і навіть звичайна домашній пил (пилові кліщі-сапрофіти). Та й загальний стан екології, особливо в великих містах, таке, що може провокувати симптоми алергії у дітей.

Не всі батьки беруть це до уваги, але трапляється, що причиною алергії виявляється нові меблі. До появи малюка турботливі мами і тата поспішають зробити ремонт в дитячій кімнаті, оновити інтер’єр в домі. Але часто після ремонту в з’являється неприємний запах в квартирі. Це дуже тривожний сигнал, він свідчить про перевищення вмісту формальдегіду в повітрі. А це дуже небезпечна речовина, здатне спровокувати не тільки алергію, а й інші серйозні захворювання (аж до онкологічних). Тому після ремонту рекомендовано провести аналіз повітря в квартирі. До речі, джерелом формальдегіду, а також важких металів, можуть бути і оздоблювальні матеріали, текстиль, і навіть дитячі іграшки. Так що джерел потенційних алергенів в побуті більш ніж достатньо.

Симптоми алергії у дітей можуть «маскуватися» і під прояви звичайної застуди: закладеність носа, сльозотеча, кашель. Якщо ваш малюк занадто часто хворіє застудними захворюваннями, це привід проконсультуватися у дитячого алерголога та зробити необхідні аналізи. Крайня реакція на алерген – анафілактичний шок і набряк легень – можуть призвести до летальних наслідків. Тому важливо знати причини алергії, щоб убезпечити дитину.

Алергія у дитини: що робити?

Перш за все, не впадати в паніку. При своєчасному і адекватному лікуванні, симптоми алергії у дітей можна істотно мінімізувати. Також не рідкісні випадки, коли в міру дорослішання, алергія у дитини просто зникає або переходить в більш легку форму. У таких випадках кажуть: «переріс».

Що ж потрібно знати батькам про лікування алергії у дитини?

1.    Необхідно провести діагностику, виявити реакцію організму на конкретний алерген. Для цього існують спеціальні аналізи. Після цього лікар зможе призначити найбільш ефективне лікування алергії у дітей.

2.    Батькам потрібно постаратися виключити контакт з виявленим алергеном. Якщо алергія у дитини харчова, значить, потрібно дотримуватися дієти, не вживати певні продукти (молоко, яйця, шоколад, цитрусові і т. п.). Якщо симптоми алергії і у дитини проявляються при контакті з тваринами, значить від спілкування з домашніми улюбленцями, на жаль, доведеться відмовитися.

3.    Якщо в будинку є дитина-алергік, краще утриматися від використання агресивних засобів побутової хімії. Вони можуть спровокувати та посилити прояви симптомів алергії у дітей. Перейдіть на органічні продукти для прибирання та прання або миючі засоби з позначкою «біо».

4.    Перевірте якість повітря в квартирі. Причиною алергії можуть бути токсичні речовини, які виділяє в повітря меблі, ламінат, шпалери, вікна ПВХ і інші елементи внутрішнього оздоблення дома. Ці речовини можуть як самі бути причиною алергії, так і посилювати алергію, викликану іншими причинами (наприклад, харчову).

Лікування та профілактика алергії у дітей

Для лікування алергії у дитини можуть призначатися антигістамінні препарати. Також одним з ефективних методів є звана АСІТ (алерген-специфічна імунотерапія). Така терапія заснована на введенні пацієнту певних доз алергену, що знижує до нього чутливість (це працює за таким же принципом як вакцинація). Результатом є адаптація організму, стан стабілізується та зменшується прояв симптомів алергії у дитини. Таким методом лікують такі види алергії у дитини:

·         на пилок (поліноз),

·         на побутові алергени (пил, шерсть і т.п.),

·         важка реакція на укуси комах.

Як ми вже згадували вище, з часом дитина може «перерости» алергію (як правило, це відбувається в період статевого дозрівання). Але періодичні обстеження і моніторинг стану здоров’я все одно потрібно буде проходити і надалі. Це одна зі складових профілактики алергії у дітей і дорослих.

Є думка, що алергія може бути вродженою, тобто передатися дитині «у спадок» від батьків-алергіків. Чи так це? Дослідження підтверджують, що якщо в одного з батьків є алергія, то у дитини вона буде з імовірністю 30%. Якщо ж обоє батьків – алергіки, то ймовірність передачі захворювання зростає до 60%. Для профілактики ранніх алергій у дітей, мамам (особливо тим, хто має схильність до алергії) необхідно ретельно стежити за своїм раціоном. Причому як під час вагітності, так і в період годування грудьми. Буває, що до алергії схильні діти, які перебувають на штучному вигодовуванні. Якщо немає можливості годувати дитину грудьми, бажано після консультації з педіатром підібрати хорошу гіпоаллергенну суміш. У період ведення прикорму (з 6 місяців) потрібно ретельно вибирати продукти, які ви даєте дитині, і слідувати календарю прикорму, рекомендованому фахівцями.

Батькам потрібно пам’ятати, що алергія – зовсім не легке захворювання. Ставитися до нього легковажно не можна. Тому (замість того, щоб постити фото алергії у дитини в Інтернеті, в надії на консультацію таких же «досвідчених» мам), необхідно звернутися до дитячого алерголога. Тільки він призначить всі необхідні аналізи і адекватне лікування.

Також намагайтеся по можливості убезпечити дитину від потенційних алергенів в побуті. Уважно підходите до вибору дитячих меблів, іграшок, текстилю в дитячу. Якщо з’явився хімічний або сторонній неприємний запах в квартирі – запросіть фахівців взяти проби повітря на аналіз. Можливо, так ви виявите потенційне джерело алергії і зможете зберегти здоров’я своєї дитини.